W trosce o pacjenta i jego rodzinę

Jak pomóc pacjentowi i jego rodzinie? Między innymi o tym dyskutowali uczestnicy 19. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbyła się w dniach od 22 do 24 stycznia na Jasnej Górze.

W tym roku tematem przewodnim spotkania ekspertów i praktyków była „Rodzina – pocieszenie dla chorego czy powód do zmartwień”. Trwająca trzy dni konferencja miała pokazać blaski i cienie codziennego funkcjonowania pacjenta nieuleczalnie chorego i jego rodziny. Dla uczestników przygotowano wykłady i warsztaty. Poruszano aspekty medyczne bólu i innych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej, aspekty socjalne, bioetyczne, psychologiczne i duchowe. Nie zabrakło również zagadnień dotyczących komunikacji interpersonalnej oraz form pomocy i wsparcia. Konferencja była doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, wymiany doświadczeń i poglądów. Każdego roku uczestniczy w niej kilkaset osób z całej Polski. Warto dodać, że po raz kolejny spotkanie zespołów hospicyjnych odbyło się w miejscu szczególnym – w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, w bliskiej obecności Matki Boskiej Częstochowskiej. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej liczy na to, że pobyt w takim miejscu doda sił i otuchy wszystkim tym, którzy na co dzień realizują ideę opieki hospicyjnej.

DSC_7043DSC_7045DSC_0442DSC_0462DSC_0425DSC_0501DSC_0521DSC_0564DSC_6988

DSC_7000DSC_7022