XX Jubileuszowa Konferencja „Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać”

– Żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu, który nie zna portu swego przeznaczenia – zacytował za Konfucjuszem podczas swojego wystąpienia doc. dr n. med. Zbigniew Bohdan. XX Jubileuszowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych w wielkim stylu dopłynęła do portu swego przeznaczenia, stając się wspaniałym wspomnieniem w pamięci wszystkich uczestników.

Konferencję Naukowo – Szkoleniową Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych już po raz 20. zorganizowało Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Tegorocznym mottem przewodnim spotkania były słowa „Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać”. Współorganizatorami wydarzenia były: Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Zakład Medycyny i Opieki Paliatywnej Katedry Pielęgniarstwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Częstochowie oraz gospodarz miejsca Konferencji Akademia Polonijna w Częstochowie.

Pierwszy dzień Konferencji miał charakter warsztatowo-wykładowy, praca w małych grupach dała możliwość wymiany doświadczeń i podjęcia dyskusji nad aktualnymi problemami w opiece paliatywnej. Po zajęciach praktycznych odbyło się również Walne Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, podsumowujące dotychczasowe działania i wyznaczające przyszłe kierunki rozwoju Towarzystwa. Chętni mogli zakończyć dzień Mszą Świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz Apelem Jasnogórskim.

Uroczysty moment oficjalnego otwarcia Jubileuszowej Konferencji odbył się 22 stycznia, w akompaniamencie koncertu muzyki poważnej, w wykonaniu Trio Smyczkowego Mozart. – Motto Jubileuszowej Konferencji nawiązuje do naszych codziennych doświadczeń – Na drodze wciąż spotykamy osoby, które są świadectwem tego, że życie chorego może być piękne i twórcze – tak przywitała wszystkich przybyłych gości mgr Izabela Kaptacz, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Głos zabrała również mgr Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej – Przy okazji 20-lecia naszej Konferencji pragnę bardzo gorąco podziękować wszystkim przybyłym gościom, naszym przyjaciołom, którzy towarzyszą nam przez cały rok. Jesteście dla nas ramieniem, na którym możemy się wesprzeć w codziennych działaniach. Konferencja to nasze święto, ale poza nią, rzeczywistość jest szara, trudna, związana z pochylaniem się nad chorym terminalnie człowiekiem i jego rodziną.

Podczas otarcia konferencji zaproszeni goście w swoim przemówieniach dziękowali przedstawicielom Stowarzyszenia, za to, że już po raz 20. zorganizowali konferencje, która jest znakomitą platformą wymiany doświadczeń.

Podczas konferencji, w której uczestniczyło niemal trzystu uczestników z całej Polski, (głownie pielęgniarki, lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci, duszpasterze oraz wolontariusze, na co dzień działający w ośrodkach opieki paliatywnej i hospicyjnej), poruszano zagadnienia dotyczące problemów fizycznych, psychicznych, społecznych i duchowych pacjentów dorosłych i dzieci obejmowanych opieką paliatywną. Podczas trzech dni trwania Konferencji odbyło się siedem sesji wykładowych oraz dwie warsztatowe.

Wszyscy uczestnicy Konferencji zaproszeni zostali również do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, na sztukę „Trener życia”. Przybyli na konferencję mogli również skorzystać z wiedzy i rozwiązań proponowanych przez partnerów Konferencji, a chętni wzięli udział w zwiedzaniu Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zechciały przyjąć zaproszenie na naszą Konferencję. Niezmiernie cieszymy się, że do Częstochowy przybyło tak wielu znakomitych prelegentów i gości oraz uczestników, którzy swoją obecnością uświetnili nasze wydarzenie. Życie to wartość, której bronimy do ostatniego szeptu, do ostatniego tchu, do ostatniego zamknięcia powiek.

Niech motto XX Jubileuszowej Konferencji „Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać” przyświeca nam w codziennej służbie chorym terminalnie i podtrzymuje wiarę w sens i wielką wagę idei opieki paliatywnej. Swoimi działaniami i poświęceniem na rzecz drugiego człowieka, możemy sprawić, że wzbogacimy o dobro nie tylko świat, ale także własne serce.

Szczegółowe informacje oraz galeria zdjęć dostępne są na stronie internetowej Konferencji: http://hospicjum-konferencja.pl

IMG_0186 1 IMG_0890 2 886793_1649269831990975_7366003377430941229_o[1] IMG_0270 IMG_0120 IMG_0563 IMG_0620 IMG_0835 IMG_0846 DSC_0421