Konferencja „Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję”

Kiedy i gdzie odbędzie się Konferencja?

Konferencja „Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję”, została zorganizowana przez  Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, im. Jana Długosza w Częstochowie.  Konferencja
z okazji Dnia Wolontariusza odbędzie się 5 grudnia 2019r. na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza
w Częstochowie przy ul. Jerzego Waszyngtona 4/8 w Sali – Audytorium Maximum.

Czego dotyczy Konferencja?

Wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem „Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję”.

Konferencja będzie okazją do poznania najważniejszych idei, założeń, znaczenia, metod wsparcia i roli wolontariatu. Prelegenci będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jakie tematy zostaną poruszone podczas Konferencji?

Podczas prelekcji zapoznamy się z tematyką:

• Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, „Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję”
  • Idea hospicjum Dame Cicely Saunders
  • Znaczenie wolontariatu na rozwój społeczeństwa obywatelskiego
  • Rola wolontariatu w organizacji pozarządowej
  • Rola wolontariatu pracowniczego
  • Wolontariat akcyjny w hospicjum
  • „Czekałem na Ciebie” – wolontariat hospicyjny

Kto może uczestniczyć w Konferencji?

Na konferencję zapraszamy, wszystkich – bez względu na wiek, zarówno czynnych wolontariuszy jak i wszystkich, którzy chcą nimi zostać, zapraszamy tych, którzy  chcą  swoim czasem dzielić się
z innymi ludźmi, najbardziej potrzebującymi, chorymi u kresu życia
i ich rodzinami. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Dlaczego warto przyjść na Konferencję?

Warto przyjść na tegoroczną Konferencję z okazji Dnia Wolontariusza ponieważ, prelegenci przedstawią bardzo interesujące wykłady. Konferencja prowadzona będzie na wysokim poziomie Uczestnicy będą mogli się przekonać, że wolontariat daje szanse wykorzystania własnych umiejętności  i doświadczeń, pozwala zdobyć nowe umiejętności oraz rozwijać zainteresowania.

Tematyka jest jak najbardziej potrzebna, pomoże poszerzyć wiedzę. Zdobytą wiedzę i doświadczenie będzie można wykorzystać
w bezinteresownej służbie dla drugiego człowieka. Warto brać udział w takich wydarzeniach jest to pomocne w dalszym rozwoju swoich dotychczasowych umiejętności.  Wolontariat jest to droga do poznania siebie, jest także, doskonałą szkołą charakteru. Wzbogaca obie strony – nie tylko tego, kto korzysta z pomocy, ale także tego, kto udziela wsparcia. Uczy życia w zespole, wśród ludzi i dla ludzi. Wysłuchawszy tematyki, którą przybliżą prelegenci, z pewnością uświadomimy sobie jeszcze bardziej, jak ważne jest to, by być przy człowieku cierpiącym i się z nim solidaryzować.

Program:

10.00 – 10.15 Uroczyste otwarcie Konferencji, wystąpienie zaproszonych gości
10.15 – 10.40 Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej  Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję” mgr Anna Kaptacz
10.40 – 11.05  Idea hospicjum dame Cicely Saunders mgr Izabela Kaptacz
11.05 – 11.30 Znaczenie wolontariatu na rozwój społeczeństwa obywatelskiego mgr Irena Sikora-Mysłek
11.30 – 12.00  Rola wolontariatu w organizacji pozarządowej mgr Bartosz Wróblewski
12.00 – 12.30 Przerwa
12.30 – 12.50 Rola wolontariatu pracowniczego Jarosław Grzywna
12.50 – 13.10  Wolontariat akcyjny w hospicjum Bartosz Bednarek
13.10 – 14.00 „Czekałem na Ciebie” – wolontariat hospicyjny. Panel dyskusyjny. Udział biorą: Dominika Szajnoga, Wanda Terlecka, Zdzisława Bandura, Michele Fanelli, Krystyna Nowak
14.00-14.00 Zakończenie Konferencji