Nowy budynek dla Hospicjum – stwórz go razem z nami!

Hospicjum Częstochowskie przy ul. Krakowskiej 45A to miejsce wyjątkowe, gdzie dwustuosobowy, zespół profesjonalistów zajmuje się leczeniem bólu i innych objawów choroby nowotworowej oraz łagodzeniem cierpienia psychicznego osób chorych i ich rodzin. Każdego roku pacjentów wymagających tego typu opieki przybywa, dlatego już niedługo chcemy przyjąć potrzebujących również w budynku przy ul. Kopernika 17a . Aby plany się ziściły potrzebna jest pomoc – hospicjum jest bardzo ważnym miejscem w sytuacjach trudnych dla pacjenta i jego rodziny, więc wspólnie zatroszczmy się o jego rozwój.

NASZĄ MISJĄ JEST POMAGANIE

Istniejące od ćwierć wieku Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej prowadzi Hospicjum Częstochowskie, w którym króluje nadzieja, wspierana przez szacunek do drugiego człowieka oraz profesjonalizm najlepszych praktyków opieki paliatywno-hospicyjnej.

• Każdego dnia bezpłatną opieką hospicyjną obejmowane są osoby dorosłe – 360 osób oraz 60 dzieci.
  • Od początku działalności objęliśmy opieką 30 000 osób.
  • W swoich działaniach Stowarzyszenie skupia się na dzieciach, osobach dorosłych oraz ich rodzinach.
  • O naszych podopiecznych troszczymy się zarówno stacjonarnie, jak i w ramach hospicjum domowego, dojeżdżając do pacjentów w powiatach ziemskim i grodzkim częstochowskim,  myszkowskim, lublinieckim, kłobuckim oraz pajęczańskim. Powołane zespoły terapeutyczne prowadzą działania w bliskiej lokalizacji dla chorych, organizując swoisty „szpital na kółkach”.
  • Średnio miesięcznie wykonujemy ponad 1000 wizyt.  Łącznie w ciągu roku pokonujemy samochodami służbowymi 500 tys. kilometrów. Do pacjentów dojeżdżają również pracownicy swoimi samochodami prywatnymi pokonując 150 tys. kilometrów rocznie. Prowadzimy Oddział Opieki Paliatywnej, Akademię Walki z Rakiem oraz Ośrodek Wolontariatu, edukując i włączając w nasze działania  osoby w każdym wieku.
  • Prowadzimy akcje i kampanie społeczne oraz konferencje o zasięgu ogólnopolskim.

NOWE HOSPICJUM JEST POTRZEBNE

• Każdego roku zwiększa się w Polsce i na świecie liczba osób chorujących na nieuleczalne choroby, potrzebujących leczenia objawów, opieki i wsparcia.
  • Choć zapotrzebowanie na tego typu placówki jest coraz większe – liczba miejsc w istniejących hospicjach nie ulega zmianie.
  • Do oddziału stacjonarnego opieki paliatywnej (15 łóżek), pacjenci muszą czekać w kolejce, a ich stan wymaga natychmiastowej pomocy. Wielu nie doczekuje przyjęcia na oddział.
  • Nie zgadzamy się na tę sytuację i tworzymy kolejne miejsce w Częstochowie, w którym świadczona będzie opieka całodobowa paliatywno-hospicyjna.

JEST JESZCZE WIELE DO ZROBIENIA

Reagując na potrzeby społeczeństwa Stowarzyszenie w grudniu 2015 roku ze środków własnych w tym przekazanych  w ramach  odpisu 1% podatku dochodowego oraz kredytu bankowego zakupiło budynek przy ul. Kopernika 17a w Częstochowie i uzyskało pozwolenie na przebudowę.

Budynek po działalności bankowej wymaga przystosowania dla potrzeb funkcjonowania Hospicjum t.j. do wymagań sanitarnych i epidemiologicznych.

Remont rozpoczęliśmy w kwietniu 2018 roku, a prace ogólnobudowlane, demontażowe i wyburzeniowe są już za nami. Do momentu przyjęcia pacjentów dzielą nas jeszcze:

• budowa klatki schodowej z windą
  • prace murowe ścian i stropów,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wykonanie wszystkich instalacji,
  • prace wykończeniowe,
  • ukształtowanie terenu oraz wykończenie drogi,
  • wyposażenie budynku w niezbędny sprzęt,
  • montaż wyposażenia.

Przewidywany koszt powyższych prac wynosi  9,5 miliona złotych.

PLAN JEST AMBITNY

Docelowo planujemy, aby w nowym budynku znaleźli się chorzy dorośli, a obecnie działające już hospicjum na ul. Krakowskiej 45A było punktem przeznaczonym dla dzieci, połączonym z oddziałem opieki dziennej. Na czterech kondygnacjach utworzymy m.in.:

• 3 oddziały opieki stacjonarnej (45 łóżek)
  • pokoje diagnostyczno-zabiegowe,
  • sale fizykoterapii,
  • sale dziennej opieki,
  • punkty pielęgniarskie z pokojami przygotowawczymi,
  • pomieszczenia relaksacji,
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne,
  • gabinety psychologiczne.

Budynek będzie współgrał ze środowiskiem, ponieważ wprowadzono w nim rozwiązania gwarantujące oszczędność energii.

MOŻESZ NAM POMÓC

O pomoc w remoncie apelujemy do wszystkich firm i osób prywatnych, którym nie jest obojętny los potrzebujących. Chcemy, aby nowy budynek służył pacjentom jak najszybciej, a zaadoptowanie go bez zewnętrznego wsparcia jest dla nas nieosiągalne. Jeśli również chcą być Państwo częścią pięknego dzieła miłosierdzia zapraszamy do wpłaty darowizny na adaptację budynku hospicjum.