„Tu rosną żonkilowe Pola Nadziei” – tabliczka z takim napisem pojawiła się już po raz 15. w ogrodach Hospicjum przy ulicy Krakowskiej 45a. Tegoroczną edycję akcji Pola Nadziei uroczyście zainaugurowano 8 października, punktualnie o 11.
Kwiat symbolizuje bezinteresowną pomoc, nadzieję i życie, a rozkwitając na wiosnę reprezentuje hospicja z całego świata. – Kampania ma przybliżyć lokalnej społeczności cele i zadania opieki hospicyjnej, które realizuje Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej – podkreśliła Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia.
Zasadzone w akompaniamencie szkockich dud cebulki, wydadzą na świat piękny kwiat. Będzie on wyrazem solidaryzmu z osobami chorymi terminalnie. Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku „Pola Nadziei” to program ogólnopolski. Od tego momentu Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie jest koordynatorem inicjatywy we wszystkich polskich miastach.
W związku z piękną tradycją sadzenia żonkili, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej przygotowało szereg wydarzeń temu towarzyszących. Dzieci i młodzież zachęcamy do udziału w konkursach plastycznych i literackich. To ważne, aby uwrażliwiać najmłodszych i pokazać im, jak satysfakcjonujące jest pomaganie innym. Ponadto poprzez akt artystyczny pozwalamy im wyrazić swoje zdanie na temat przemijania i choroby. W przedszkolnych i szkolnych ogródkach namawiamy do sadzenia żonkili i tworzenia własnych Pól Nadziei. Dzięki temu codziennie możemy podziwiać, jak wzrasta miłość do drugiego człowieka.
Do udziału w akcji zachęcamy też osoby prywatne. Wspomóc hospicjum można przekazując 1% podatku lub włączając się w nasze codzienne działania, jako wolontariusz. Swoje wsparcie dla idei opieki hospicyjnej można zamanifestować również przyłączając się do kwietniowego Marszu Nadziei.