Światowy Dzień Chorego

W Polsce w każdej diecezji jest obchodzony Dzień Chorego. W Hospicjach obchodzimy go również uroczyście dziś wszyscy pacjenci i personel oddziału stacjonarnego otrzymali przepiękne serca zrobione przez pacjentów dziennego oddziału. A także odbyła się Msza Święta w intencji chorych.
Chociaż w programie Roku Jubileuszowego Jubileusz chorych będzie obchodzony 5 – 6 kwietnia 2025 razem z Jubileuszem pracowników służby zdrowia, to we wtorek 11 lutego będziemy, jak co roku, łączyć się wraz z chorymi w modlitwie obejmującej cały ruch hospicyjny.
Papież Franciszek w swoim Orędziu z okazji XXXIII Światowego Dnia Chorego „Nadzieja zawieść nie może”(Rz 5, 5) i umacnia nas w ucisku między innymi napisał: „Drodzy chorzy, drodzy bracia i siostry, którzy służycie pomocą cierpiącym, w tym Roku Jubileuszowym odgrywacie bardziej niż kiedykolwiek szczególną rolę. Wasze podążanie razem jest bowiem znakiem dla wszystkich, „hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei” (Bulla Spes non confundit, 11), której głos wykracza daleko poza sale i łóżka miejsc opieki, w których się znajdujecie, pobudzając i zachęcając do miłości „zgodny chór całego społeczeństwa” (tamże), w harmonii niekiedy trudnej do osiągnięcia, ale właśnie dlatego najbardziej słodkiej i mocnej, zdolnej wnieść światło i serdeczność tam, gdzie ich najbardziej potrzeba.
Cały Kościół dziękuje wam za to! Ja również to czynię i modlę się za was, powierzając was Maryi, Uzdrowieniu Chorych, poprzez słowa, z którymi wielu braci i sióstr zwracało się do Niej w potrzebie.”

W słowie skierowanym do chorych przez Duszpasterza Chorych w Diecezji Krakowskiej ks. Józef Habina napisał: Dzień Chorego jest dobrą okazją, aby podjąć refleksję nad tym, czym w ogóle są choroba i cierpienie. Nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także duchowym. I jaki jest ich sens. Warto też popatrzeć na cierpienie w kontekście nadprzyrodzonym, jako jedną z dróg prowadzących nas do Boga. Jest zwróceniem uwagi na ludzi, którzy opiekują się chorymi. Światowy Dzień Chorego jest dobrą okazją, aby wyrazić im wdzięczność za ich posługę wobec chorych.