Kampanie społeczne - Hospicjum To Też Życie

Kampania realizowana we współpracy z Telewizją Polską S.A. oraz hospicjami z całej Polski. Celem kampanii jest przełamywanie społecznych stereotypów w myśleniu o hospicjach, poprawa komunikacji międzyludzkiej w dziedzinie mówienia o nieuleczalnej chorobie, a także tworzenie nowych placówek w miejscach pozbawionych opieki hospicyjnej.

W kampanię co roku angażuje się wielu znanych artystów m.in. Urszula Dudziak, Anita Lipnicka i John Porter, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka.

VI Kampania Hospicjum To Też Życie film

Nie podadzą leku i nie zdiagnozują choroby, ale upieką ciasto, przeczytają książkę lub w milczeniu i bez pośpiechu posiedzą przy łóżku. Bez nich hospicjum nie byłoby tak podobne do domu, a tak różne od większości szpitali. Wolontariusze. To dzięki nim o wiele łatwiej o uśmiech w miejscu, w którym kończy się życie.

 

Aby hospicjom nie zabrakło wolontariuszy, już po raz szósty Fundacja Hospicyjna organizuje kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie”. Jej celem jest pokazanie Polakom, czym są hospicja, komu i w jaki sposób pomagają, ale też – jak każdy z nas może pomóc im i ich podopiecznym.

W tym roku szczególny akcent położony jest na zachęcenie do wolontariatu hospicyjnego osób, które mają już za sobą okres pracy zawodowej. Z doświadczeń hospicjów wynika bowiem, że osoby w wieku emerytalnym mają bardzo dużo do zaoferowania hospicjom. Co więcej, praca na rzecz innych może być dla nich cennym uzupełnieniem luki powstałej po przejściu na emeryturę, usamodzielnieniu się dzieci lub śmierci bliskiej osoby. Dla hospicjów wolontariusz w dojrzałym wieku to wolontariusz, który angażuje się na dłużej, posiada cenne doświadczenie zawodowe i życiowe, a także ma sporo wolnego czasu.

 

20100621151843.jpg

Ważne terminy w VI Kampanii

  • Termin zgłoszenia placówki do kampanii: 31 sierpnia

  • Oficjalny start kampanii: 1 października (Dzień Osób Starszych)

  • „Głosy dla Hospicjów”: 10 października (Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów)

  • Dzień hospicyjny w TVP1: 7 listopada

  • Zakończenie kampanii: 5 grudnia (Międzynarodowy Dzień Wolontariusza)