Kampania Pola Nadziei 2015/2016 dobiegła właśnie końca. Był to wyjątkowy czas jedności, zrozumienia oraz wzajemnego wsparcia. Jak co roku, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej przygotowało szereg wydarzeń uświadamiających społeczeństwo, o tym jak wielką moc ma troska o drugiego człowieka. Pola Nadziei 2015/2016 swój uroczysty finał miały w środę 18 maja w częstochowskim Klubie Politechnik.
Pola Nadziei to ogólnoświatowa kwesta na rzecz hospicjów i ich podopiecznych. To też okazja do przedstawienia społeczeństwu idei opieki paliatywnej i hospicyjnej. To czas, kiedy głośno mówimy o codziennych potrzebach osób wymagających opieki hospicyjnej oraz ich bliskich. W swoich przekazach i działaniach w ramach Kampanii Pola Nadziei nie zapominamy również o osobach aktywnie zaangażowanych w pomoc innym: pracownikach i wolontariuszach hospicyjnych.
Wszelkie wydarzenia w ramach Kampanii Pola Nadziei, jak co roku organizowane i koordynowane były przez Hospicjum Częstochowskie, które ma swoją siedzibę przy ulicy Krakowskiej 45a. To właśnie z naszej inicjatywy, 22 kwietnia Alejami Najświętszej Maryi Panny przeszedł Marsz Nadziei, manifestujący potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Przy okazji Marszu Nadziei spośród uczestników została wyłoniona najlepiej przebrana szkoła i grupa.
Akcja Pola Nadziei jest okazją do uwrażliwienia najmłodszych i pokazania im, jaką satysfakcję daje człowiekowi pomaganie innym. Dla dzieci i młodzieży zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Kolażowo-Nadziejowo” oraz konkurs literacki „Poezjowo-Żonkilowo”. Zachęciliśmy je tym samym do zastanowienia się nad zagadnieniami przemijania, pomagania i przywracania nadziei, pozwalając na wyrażenie swojego zdania poprzez akt artystyczny.
Uroczysty finał Kampanii Pola Nadziei w częstochowskim Klubie Politechnik poprowadził wyjątkowy duet: Agata Hutyra i Krzysztof Niedźwiecki. To właśnie tego dnia, 18 maja, wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu plastycznego literackiego, oraz konkursu na najlepsze przebranie podczas Marszu Nadziei. Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Andrzej Szewiński oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia Grażyna Stramska-Świerczyńska.
O wyjątkową atmosferę zadbał Dziecięcy Zespół taneczny Kontra, od 2004 roku propagujący kulturę i edukację artystyczną wśród dzieci i młodzieży. Kontra to w sumie ponad stu młodych tancerzy, którzy realizują się poprzez prezentację swoich umiejętności na różnorodnych imprezach w całej Polsce. Przede wszystkim jednak mają wielkie serca – bardzo chętnie angażują się we wszystkie akcje charytatywne.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i dziękujemy za olbrzymie zainteresowanie konkursami. Dziękujemy również wszystkim, którzy zdecydowali się przyłączyć do wspólnego celebrowania ogólnoświatowego święta idei opieki hospicyjnej. Pomaganie jest sztuką, dlatego warto wyrazić swój solidaryzm z podopiecznymi hospicjum i pozwolić wzrastać swojemu wewnętrznemu Polu Nadziei.