Finał Kampanii Pola Nadziei 2014/2015

Zakończyła się kolejna kampania pod hasłem „Pola Nadziei” prowadzona przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej – największą w regionie organizację pożytku publicznego zajmującą się osobami nieuleczalnie chorymi, w terminalnym okresie choroby. Uroczysty finał akcji miał miejsce w Częstochowie, Kłobucku i Myszkowie.

   W Częstochowie finał „Pól Nadziei” odbył się 15 maja w Klubie „Politechnik”. Przed publicznością wystąpił znany i lubiany dziecięcy zespół taneczny „Kontra” zaś uroczystość poprowadzili Agata Ochota-Hutyra – aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza oraz muzyk Krzysztof Niedźwiecki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Ryszard Stefaniak – wiceprezydent Częstochowy oraz Grażyna Stramska-Świerczyńska – naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy. Podczas uroczystego finału nagrodzono laureatów konkursów: literackiego, plastycznego oraz „Żonkilowych pól nadziei”. Nagrody dla dzieci i młodzieży ufundowali prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Dodatkową nagrodą dla laureatów będzie teraz publikacja ich prac w biuletynie hospicyjnym „Palium”.

   Przypomnijmy, kampania „Pola Nadziei” rozpoczyna się już jesienią, w październiku,  kiedy pacjenci, wolontariusze, samorządowcy, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy miasta  sadzą cebulki żonkila na terenie częstochowskiego hospicjum.

Nieprzypadkowo to właśnie ten kwiat stał się znakiem rozpoznawczym kampanii. Od lat jest on międzynarodowym symbolem nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Samą zaś kampanię prowadzą różne organizacje na całym świecie. Swój początek miała ona w 1997 roku, a zainaugurowała ją organizacja Marie Curie Cancer Care. Częstochowa od lat jest aktywnym inicjatorem działań na rzecz ludzi objętych opieką hospicyjną. Dzięki Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz prowadzonej w mieście i regionie wielkiej kampanii, mieszkańcy dowiadują się o chorych, ich potrzebach, a także niosą im nadzieję poprzez udział w różnych przedsięwzięciach. Wprawdzie zasadzone jesienią żonkile obumierają, ale już wiosną rozkwitają z wielką siłą. Symbolem tej siły, jedności i nadziei jest Marsz, który każdego roku przechodzi przez Częstochowę. Uczestniczą w nim przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, wolontariusze Stowarzyszenia, wszyscy ludzie dobrej woli, którzy wspólnie zmierzają Alejami na Jasną Górę, by tam modlić się za nieuleczalnie chorych i prosić o nadzieję. W tym roku Marsz Nadziei odbył się 17 kwietnia. Jego uczestnicy tak jak zwykle nie zawiedli. Z różnego rodzaju emblematami, w strojach w kolorach żółtym i zielonym, z balonami i papierowymi kwiatami oraz przypinkami żonkila na ubraniach dali wyraz swej jedności z chorymi i ich rodzinami. Najlepsze przebrania uczestników zostały nagrodzone.

   Kampania ani na chwilę nie zwalniała tempa. Kilka dni później, 19 kwietnia, odbyły się zbiórki publiczne w Archidiecezji Częstochowskiej, bo celem kampanii Pola Nadziei, jest nie tylko niesienie nadziei cierpiącym, ale też wsparcie finansowe hospicjum – w tym roku hospicjum domowego dla dzieci, pod opieką którego znajduje się sześćdziesięcioro małych pacjentów.

   Co roku na wiosnę, w ramach kampanii, organizowane są również konkursy dla dzieci i młodzieży. W konkursach plastycznym i literackim bierze udział ich liczna grupa. Podobnie było i w tym roku.  Konkurs literacki „Kolory nadziei” przeznaczono dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Miał on między innymi kształtować postawy wolontaryjne u dzieci i młodzieży. Konkurs plastyczny odbył się czterech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, a jego celem było rozwijanie kreatywności i odwagi w wyrażaniu uczuć w stosunku do osób nieuleczalnie chorych. W konkursie „Żonkilowe pole nadziei”Stowarzyszeniezachęcało dzieci i młodzież do wykonania żonkilowych grządek, rabatek i poletek symbolizujących pozytywne uczucia wobec osób oczekujących pomocy oraz pragnienie dążenia do nadziei. 

   Przypomnijmy, częstochowskie hospicjum przy ulicy Krakowskiej 45A można wspierać nie tylko podczas trwania i przy okazji kampanii. Każdy, bez względu na wiek, może włączyć się w kwestę uliczną, wolontariat hospicyjny czy przekazanie 1% podatku. Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję, a dziś także dziękujemy!

DSC_0363 DSC_0366 DSC_0374 DSC_0420 DSC_0423 DSC_0434 DSC_0471 DSC_0492 DSC_0511 DSC_0515 DSC_0526 DSC_0528 DSC_0546 DSC_0548 DSC_0554 DSC_0567 DSC_0569 DSC_0584 DSC_0589 DSC_0605 DSC_0630 DSC_0663 DSC_0724 DSC_0754