POWITAJMY RAZEM WAKACJE!!!

 

W czwartek 25 czerwca o godzinie 18.00 w Klubie Politechnik przy Al. Armii Krajowej 23 powitamy razem WAKACJE sztuką „Od pana Moliera do Big Brothera”. Dochód z przedstawienia zasili Częstochowskie Hospicjum dla Dzieci przy ul. Krakowskiej 45A – jedyne takie Hospicjum w naszym regionie.

Przedstawienie „Od pana Moliera do Big Brothera” to bardzo zabawna teatralna podróż w czasie, składająca się z dwu części.
Część pierwsza pt. „Wielki Brat rządzi” to kabaret pokazujący po trosze w krzywym zwierciadle współczesnego człowieka w obliczu otaczających go i atakujących ze wszystkich możliwych stron, szeroko rozumianych mediów.
A więc, kolorowe pisma, internet, portale społecznościowe, wszelkiego rodzaju programy telewizyjne i seriale paradokumentalne, tv- show z publicznością na żywo, kreujące tzw: „bohaterów” jednego odcinka, itp…
Większość z nich produkowana jest w ten sposób by widz, czy też czytelnik miał wrażenie, że może w sposób wręcz intymny zbliżyć się do swojego ulubionego bohatera i śledzić jego losy, a czasami mieć wrażenie, że ma na nie bezpośredni wpływ.  Dzięki pewnym medialnym sztuczkom, daje się mniej lub bardziej świadomie manipulować autorom tych „medialnych przedsięwzięć”. Czasami odnosimy wrażenie, że widzowie wręcz chcą być ofiarami takiej manipulacji.  Jak w tej rzeczywistości zachowuje się zwykły człowiek, oraz czego od niej oczekuje, a także co z tych oczekiwań wynika, opowiada właśnie spektakl kabaretowy „Wielki Brat Rządzi”.
W zabawny, karykaturalny i przerysowany sposób pokazuje sytuacje paradoksalne, wynikające ze zbytnim utożsamianiem się z ulubionymi programami, czy też z bohaterami tych programów.
 Część druga to wspaniała klasyczna komedia Moliera pt.” Chory z urojenia”, podana jednak we współczesnej adaptacji, napisanej przez znakomitego dramaturga i reżysera Tomasza Mana. Współpracującego na co dzień z wieloma teatrami w kraju i za granicą. W teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie jest autorem takich przedstawień jak: „Piaskownica”, „Pierwszy raz” czy „Amazonia”.
Spektakl opowiada o losach pewnego hipochondryka, którego celem życia stało się odnajdywanie w sobie wszelkich chorób tego świata. Pomagają mu w tym przeróżni lekarze „hochsztaplerzy” czerpiący nie małe zyski z oszukiwania naszego bohatera co do chorób, na które niby cierpi oraz wymyślania przeróżnych niby lekarstw, które miałyby go z tych przypadłości wyleczyć.
Niestety chory z urojenia Argan nie chce uwierzyć, że tak naprawdę nic mu nie dolega i jest zupełnie zdrowy, przez co wciąga w swój chory świat najbliższą rodzinę, a sytuacja w jakiej wszyscy się odnajdują graniczy z obłędem. Na szczęście najlepszym lekarstwem na wszelkie kłopoty i choroby okazuje się miłość. Ale za nim wszystko dobrze się skończy, możemy bawić się oglądając losy bohatera, który czuje się najbardziej chory w tych momentach, kiedy nic mu nie dolega. Dużym plusem tego spektaklu jest właśnie adaptacja, dzięki której język sztuki brzmi bardzo współcześnie, a widzowie dostają szansę dostrzeżenia w nim wielu analogii i aluzji z naszej codzienności.
 Reżyseria i opracowanie tekstów:
 Robert Rutkowski – Aktor Teatru im. Adama Mickiewicz w Częstochowie.
 Patronat medialny: TV ORION, Radio FIAT, Życie Częstochowy.

 SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE pod nr tel.:   602 388 378,  502 025 442

plakat