Wolontariusz na medal

Dwie ręce chętne do pomocy i olbrzymie serce – to obowiązkowo powinien mieć każdy wolontariusz. Podczas Hospicyjnej Gali Wolontariatu 7 grudnia, wręczyliśmy wyróżnienia i wybraliśmy hospicyjnych wolontariuszy roku.

5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji chcieliśmy docenić pracę i starania naszych hospicyjnych pomocników, którzy bezinteresownie ofiarują swój czas i energię włączając się w działania Hospicjum Częstochowskiego.

– Warto być wolontariuszem w naszym hospicjum, aby rozwijać w sobie empatię, która jest niezwykle cenna i przydatna człowiekowi przez całe życie. Poprzez obcowanie z osobami chorymi terminalnie, rozwijamy się wewnętrznie i przewartościowujemy nasze własne życie, dostrzegając jego prawdziwy sens. Wolontariusz hospicyjny musi być przede wszystkim wyjątkowo otwarty na drugiego człowieka – mówiła o istocie pracy wolontariuszy Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Nagrodzeni tytułem Wolontariusza Roku 2015, dyplomem i upominkami zostali: Katarzyna Słabosz, Piotr Skalik, Monika Kutrzyk, Elżbieta Ślężak, Weronika Bukowska, Halina Szczechla, Krystyna Nowak i Ewa Mielczarek. – Pomoc drugiemu człowiekowi i praca w hospicjum daje mi olbrzymią satysfakcję. Bardzo dużo uczę się przez kontakt z chorymi, przez co w przyszłości chcę zostać lekarzem. Bycie wolontariuszem daje mi możliwość poznania wspaniałych i wartościowych ludzi, często moich rówieśników, którym przyświecają idee podobne do tych moich – powiedziała wyróżniona podczas gali Weronika Bukowska.

– Wolontariat hospicyjny jest bardzo trudny i wymagający, dlatego doceniamy codzienną pracę każdego naszego wolontariusza. Osoby, które zostały dzisiaj wyróżnione są z nami najdłużej i angażują się we wszystkie hospicyjne działania – tłumaczył wybór Bartosz Wróblewski, psycholog hospicyjny.

Codzienne wsparcie wolontariuszy w hospicjum jest dla nas bardzo cenne i niezastąpione. – Wolontariusze to często ludzie młodzi, którzy wnoszą do hospicjum niesamowitą radość. Wszystkich pracowników zarażają optymizmem, dzięki czemu czujemy się wiecznie świeżo i z energią witamy każdy dzień – podsumowała Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia naszych działań. Aby zostać wolontariuszem wystarczą dobre chęci. – Chcę zmienić coś w swoim życiu, zaangażować się w szczytnej sprawie i znaleźć cel, do którego będę dążyć – mówiła Izabela Chachulska, kandydatka na hospicyjnego wolontariusza. Czasami jednak wystarczy spotkać na naszej drodze właściwą osobę. – Pochodzę ze Strzelców Wielkich. To właśnie tam poznałam nauczycielkę, która zaszczepiła we mnie pasję do pomagania innym – dodała Paulina Sroczyńska, która również chce zostać wolontariuszem w Częstochowskim Hospicjum.

Nagrodzeni i goście po oficjalnej części Gali zostali zaproszeni na poczęstunek. Wydarzenie uświetnił koncert z muzyką na żywo, dodając mu podniosłego charakteru.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy, życzymy wielu sukcesów oraz wytrwałości. Mamy nadzieję, że zadomowiliście się w naszym Hospicjum i jeszcze przez długie lata będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie.

DSC_1566 DSC_1568 DSC_1570 DSC_1572 DSC_1579 DSC_1585 DSC_1586 DSC_1609 DSC_1623 DSC_1628 DSC_1631 DSC_1645 DSC_1678 DSC_1690 DSC_1692